Salam ve sosis müjdesi!

24.02.2011 - 19:20 | Diyet - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Selçuk Üniversitesi’nde (SÜ) yaklaşık 1 yıl süren araştırmalar sonucunda bakın nasıl bir ürün geliştirildi...

Selçuk Üniversitesi’nde (SÜ) yaklaşık 1 yıl süren araştırmalar sonucunda, ayçiçeği bitkisinin tablasındaki beyaz lifsi yapı kullanılarak, obezitenin önüne geçilmesine katkıda bulunacak, hayvansal ve bitkisel kaynaklı gıdaların karışımından oluşan yeni bir ürün geliştirildi.

SÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karakaya, yaptığı açıklamada, ileri işlenmiş et ürünlerinin daha kaliteli ve sağlıklı hale getirilmesi için fonksiyonel özelliklerini artırmak amacıyla bir çalışma başlattıklarını belirtti.

Yaklaşık 1 yıl süren araştırmalarında ekonomik değeri olmayan ayçiçeği bitkisinin tablasındaki beyaz lifsi yapı üzerinde çalıştıklarını ifade eden Karakaya, kurutularak toz formuna dönüştürdükleri bu lifsi bileşenleri, salam sosis gibi et ürünlerinin formülasyonuna laboratuvar ortamında yüzde 1-1,5 oranında karıştırarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

LİFSİ BİLEŞENLER SU TUTUCU ÖZELLİKLERİ SAYESİNDE SUNİ TOKLUK HİSSİ VERİYOR

Prof. Dr. Karakaya, lifsi maddelerin daha fazla su absorbe ettiklerini ve tokluk hissi verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bu çalışmalar sonucunda ayçiçeği tablası tozunun özellikle salam, sosis gibi çeşitli et ürünlerinde kullanılmasının hem ürün kalitesi açısından pozitif yönde etkisi olabileceğini, hem de bu tip ürünlerin fonksiyonel özelliklerini artırma açısından bazı faydaları olabileceğini belirledik. Salam ve sosis formülasyonlarına ilave edilen lifsi bileşenler sayesinde ürün, açlığın uzun süre hissedilmemesini sağlayarak bireylerin aşırı kilo almalarının önüne geçebilmesine de katkıda bulunabilir. Bu tip ürünlerin formülasyonuna ilave edilecek lifsi bileşenler, daha fazla su absorbe edebildikleri için dışkının daha bol ve sulu olmasını sağlayarak kabızlık sorununun önlenmesine de kısmen katkı sağlayabilecektir. Metabolik faaliyetlerin daha düzenli gerçekleşmesine de katkı sağlayabilir."

Salam, sosis tipi et ürünlerinin formülasyonundaki lifsi bileşenlerin suni tokluk hissini artırıcı özelliğinin de olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Karakaya, lifsi bileşenlerin sindirim sisteminde suyu tutabildiği için suni bir tokluk hissi verebileceğini, bu sayede de tüketicilerin tekrar tekrar yeme alışkanlığı göstermeyeceğini bildirdi.

ÜRÜN HAYVANSAL VE BİTKİSEL KAYNAKLI GIDALARIN KOMBİNASYONUNDAN OLUŞUYOR


Doğrudan tüketilen kırmızı ve beyaz etin vücuttaki sindiriminin uzun zamanda gerçekleştiğini ve bu durumun da tıp çevresinde zaman zaman eleştiri konusu yapıldığını anımsatan Karakaya, şöyle devam etti:

"Salam ve sosis gibi et ürünlerinin formülasyonuna eklenebilecek ve sağlık açısından sorun oluşturmayan lifsi bileşenler yardımıyla bu çevrelerin ileri sürdüğü sindirim sisteminde etin uzun süre kalmasından kaynaklanabilecek dezavantajlar da minimum seviyeye indiriliyor veya ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Bilinçlenen tüketiciler artık standart tek tip ürünleri tüketmek istemiyorlar, hem dengeli beslenmek, hem de sağlıklarını korumak istiyorlar. Bu nedenle gıdaların fonksiyonel özelliklerinin artırılması, böylece tüketicilerin ihtiyaçlarına daha fazla cevap verebilecek hayvansal ve bitkisel kaynaklı gıdaların kombinasyonunun sağlanması, günümüzde ve gelecekte büyük önem arz etmektedir."

Laboratuvar ortamında geliştirilen bu tip fonksiyonel özellikleri artırılmış ürünlerin ticari uygulamalarının çok zor olmadığını dile getiren Karakaya, bu gibi fonksiyonları artırılmış salam ve sosis ti

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Diyet kategorisindeki tüm haberler
7410 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 16.04.2011 - 2:21
  • erdoğan bozkurt
  • domuz eti kullanılıyor mu?
  • ürünlerinizde domuz eti kullanıliyormu.

    Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, sağlıklı beslenme haberleri, diyet, dengeli beslenme, organik beslenme, salam, sosis, milliyet, Selçuk Üniversitesi, salam kesme makinası, salam dilimleme makinası, salam nasıl yenir, salam sosis sucuk markaları, sucuk salam sosis, salam kesme makinesi, salam neden yapılır, rüyada salam görmek, salam sucuk markaları, salam markaları, salam sosis yapımı, salam fiyatları, cahaya selawat ya nabi salam alaika, salam üretimi, salam kesme, sucuk salam, salam sosis, salam makinası, salam dilimleme, salam kalori, salam nasıl yapılır video, macar salam, salam nedir, salam resimleri, salam cfg, salam sucuk, salam ala borcumu ver, salam nasıl pişirilir, salam sosis markaları, salam resmi, salam yapılışı, salam sosis sucuk markalarını yazınız., aytaç salam, körpe salam, 121 salam, evde salam yapımı, salam yapımı video, cahaya selawat ya nabi salam alaika indir, polonez salam, ideal salam, hamilelikte salam yemek, maret salam, salam faydaları, hindi salam, salam sucuk yapımı, salam oyunu, salam tarifi, salam nasil yapilir, heydar babaya salam, salam azerbaycan, tavuk salam, sosis yapma oyunu, sosis oyunu, sosis yemekleri, sosis tarifleri, sosis pişirme oyunu, sosis kesme makinası, sosis sote, sosis üretimi, sosis yapma, sosis pişirme oyunları, salçalı sosis nasıl yapılır, sosis fiyatları, sosis tarifi, soslu sosis, tarık mengüç sosis dinle, sosis bigudi nasıl sarılır, sosis oyunları oyna, sosis sote tarifi, sosis balon şekilleri, sosis yapma oyunu oyna, sosis sosu nasıl yapılır, evde sosis yapımı, sosis bigudi nasıl kullanılır, soslu sosis tarifi, sosis yapımı video, sosis çeşitleri, sosis sosu, sosis yemeği, sosis markaları, sosis pişirme tarifi, sosis oyunu oyna, domatesli sosis, sosis tava, sosis imalatı, sosis yap, sosis nasıl hazırlanır, sosis cinsi köpek, ev yapımı sosis, sosis nasıl yapılıyor, sosis kalori, bush sosis yapma oyunu, sosis kızartma tarifi, sosis kızartması, sosis oyunlari, sosis yapılışı, salçalı sosis nasıl pişirilir, sosis nasıl üretilir, kokteyl sosis, sosis imalatı nasıl yapılır, domates soslu sosis, sosis yapma oyunları oyna, sosis kaç kalori, sosis nasil yapilir, sosis pişir, sosis resmi, sosis ekmek, sosis yapimi, domatesli sosis tarifi, milföy sosis, sosis böyle pişirilir, sosis oyunlar, sosis nasıl yapılır video, beşler sosis, milföylü sosis, tavuk sosis, hot dog sosis, salcali sosis, sosis nasil pisirilir

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri