Sağlıklı kilo vermenin en kolay yolları

11.07.2010 - 13:00 | Diyet - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Kilo her mevsim başa dert. İnsanlar sağlık için türlü yollara başvuruyor.

Kilo her mevsim başa dert. İnsanlar sağlık için türlü yollara başvuruyor. Ama önemli olan sağlıklı ve doğru yöntemlerle kilolardan kurtulabilmek ve onları bir daha yüklenmemek. İşte size sağlıklı bir şekilde zayıflamak için öneriler.
 

 

Kilo her mevsim başa dert. İnsanlar sağlık için türlü yollara başvuruyor. Ama önemli olan sağlıklı ve doğru yöntemlerle kilolardan kurtulabilmek ve onları bir daha yüklenmemek. İşte size sağlıklı bir şekilde zayıflamak için öneriler.

Yaz aylarında herkes manken gibi görünme telaşına düşüyor. İnce giysiler içinde ince görünebilmek için mucize diyet listeleri ve zayıflamaya yönelik reçeteler kadınların aklını karıştırıyor. Oysa en uygun yol yaşam tarzı değişikliğinden geçiyor.

İlk kural: "Diyet kişiye özeldir"

Her diyet bireye özeldir; kişinin yaşı, boyu, cinsiyeti, çalışma durumu, bazal metabolizma hızı sağlık durumuna göre farklı diyetler uygulanır. Oturan bir kişiyle çalışan bir işçinin enerjisi aynı değil. Bu yüzden de herkesin diyeti farklı olmalı.

Yaşama şekli değişikliği olmazsa verilen kilolar geri alınır: Zayıflamak kişinin bir sürede belli bir miktarda kaloriyi yakıp vücuttaki fazlalıklarından kurtulması anlamına geliyor. Ama biz kişilere şunu söylüyoruz; bu sizin yaşam şekliniz olmalı. Diyeti yalnız belli bir zamanda yapmayı değil, hayat standartı haline getirmeyi hedefleyin. Çünkü diyetten sonra normal yemeye geçerseniz verdiğiniz bütün kiloları alırsınız.

Art arda içilen su, vücuttan çabuk atılır: Sağlıklı bir bireyin alması gereken sıvı miktarı günlük iki buçuk üç litredir. Biz bunun iki litresini saf su olarak alınmasını öneriyoruz. Tabi ki iki saat içerisinde iki litreyi içmenin hiçbir anlamı yok. Vücut o an kullanması gerekeni kullanır, geri kalanı idrarla beraber vücuttan atar. Bu yüzden su içmeyi gün içerisine yayın.

Karbonhidratla proteini ayırmak doğru değil: Etin yapısında hem protein hem de karbonhidrat vardır. Yani bu karbonhidratla proteini ayırmak aslında besinin içeriğine aykırı olan bir şey. Bazı diyetlerde örneğin, "köfte ile pilavı beraber tüketmeyin" denir. Yeterli ve dengeli beslenmede amaç; bir oturuşta süt grubu, et grubu, tahıl grubu, ve sebze-meyve grubunu bir arada almaktır. Bunu düzenli olarak yapanlar kilo almaz.

"Ne kadar az yersem o kadar kilo veririm" inancı asılsız: Ara öğünlerde amaç metabolizmayı sürekli çalıştırmaktır. Sabah kahvaltısını yaptıktan iki saat sonrasında bir ara öğün alabilirsiniz. Bu hem sizin metabolizmanızı çalıştırır, hem de bir sonraki öğüne yani öğle yemeğine daha tok girmenizi sağlar.

Aralarda meyve, kepekli bisküvi ya da grisini tercih edin: Ara öğünlerde özellikle yaz meyvelerinden -şu anda hepsi çıkmaya başladı- bir porsiyon alabilirsiniz. Bir porsiyonla kastettiğimiz bir avuç içi kadar meyve. Bunun dışında süt, yoğurt olabilir, kepekli bisküviler ya da grisiniler olabilir. Bunlar sizi hem tok tutar, hem de bazal metabolizmanızı birazcık hızlandıracağı içinde kilo vermede size yardımcı olur.

'Bitki çayı kilo aldırmaz' düşüncesi ile bünyenize fazla yüklenmeyin: Adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, yeşil çay gibi bitki çaylarını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Özellikle kişilere şunu öneriyoruz ; mümkün olduğu kadar form çaylarını fazla tüketin. Çünkü bu çaylar vücuttan su atımına sebep olur. Bu kilo kaybı tamamen suyla alakalı, yağlarla ilgili herhangi bir etkisi yok. Yeşil çay çok iyi bir antioksidandır, metabolizmaya çok büyük fayda sağlar. O yüzden günde iki fincan yeşil çay için.

Form çayı adı altında satılan karışımlar konusunda dikkatli davranın: Piyasada zayıflama çayı, form içeceği adı altında satılan karışımlar vücuttan suyun atımına sebep olur. Aynı zamanda sinameki içeren çaylar bağırsak tembelliğine sebep olur. İlerleyen dönemlerde bağırsak tembelliği yaşamamak için bu çayı az tüketin. O nedenle sadece uzman tavsiyesi ile bu tür karışımların alınıp, tüketilmesini uygun buluyoruz.

Düzenli bir yaşam şekli, vücudun düzenli çalışması anlamına gelir. Uyku düzeni, işte ve sosyal hayatta stresten uzak durmak çok önemlidir. Her şeyi olması gereken miktarda yaptığınızda hem kilonuz, hem yaşam şekliniz, hem yaşam kaliteniz artar.

Birden ve aşırı kilo vermeye uğraşmayın: Kilo vermek isteyen kişilerin kilo verme işini uzun süreye yaymalarını tavsiye ediyoruz. İdeali, haftada yarım kilo, eğer bir miktar da egzersizi varsa toplamda bir kilodur. Bu da demek oluyor ki ayda kişi 4 kiloyu çok rahatlıkla verebilir. Bu arada da yaşam tarzını düzene sokabilir. Böylece diyeti bıraksa bile beslenme alışkanlığına aynı şekilde devam edeceğinden uzun bir süre kilosunu koruyacaktır.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Diyet kategorisindeki tüm haberler
2968 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri