Ergenlik çağında beslenme nasıl olmalıdır?

14.09.2009 - 5:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
 • Adolesan (ergenlik, delikanlılık, genç kızlık, gençlik dönemi) çağında besin gereksinimleri artacaktır. Çünkü, insan gelişiminde en hızlı artışın olduğu bebeklikten sonraki ikinci dönemdir.

Adolesan (ergenlik, delikanlılık, genç kızlık, gençlik dönemi) çağında besin gereksinimleri artacaktır. Çünkü, insan gelişiminde en hızlı artışın olduğu bebeklikten sonraki ikinci dönemdir. Vücudun yapıtaşlarına gereksinimi yüksektir. Buna karşın, bu dönemdeki ruhsalve sosyal yapı değişikliği nedeniyle kişiye ailenin etkisi azalacak, hatta delikanlı tam ters davranışta bulunacak, reaksiyon alacaktır.

Delikanlılık döneminde günlük gereksinimlerini alabilmeleri için, kişinin kabul edebileceği gıdalardan dengeli olarak karışım hazırlanmalıdır. Dengeli besinler, okul çağında çocuklara hazır olarak verilen gıdalara benzer olabilir. Kısaca, protein kaynaksız bir gıda almamalarına özen gösterilmelidir.Bunu en iyi şekilde karşılamak için gençler bilinçlendirilmelidir.

Kaynak: http://www.cocuk.com


 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Çocuk ve yemek kategorisindeki tüm haberler
4980 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
 • 10.08.2010 - 15:10
 • pınar çatal
 • çocuk beslenmesi
 • çocukların bebeklikten ergenliğe kadar olan döneminde nasıl besleneceği hakkında bilgi ednmek istiyorum yiyebilecekleri besin grupları gelişim süresince olabilecek süreç nasl olmalı merak ediyorum burada yazanlardan tam bir bilgiye ulaşamadm:)LÜTFEN YARDM EDİN::)

  ---------
  Ergenlik çağında beslenme
  Ergenlik çağında alınması gereken günlük kalorinin yüzde 50’si karbonhidratlardan, yüzde 30’u yağlardan, yüzde 20’si proteinlerden oluşmalı.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kendirci, çocukların 12-17 yaşları arasında tam olarak ergenliğe eriştiklerini, bu dönemde beslenme ihtiyacının da arttığını kaydetti.

  Ergenlik çağında boy uzaması ve kilo artışı olacağını belirten Prof. Dr. Mustafa Kendirci, şunları anlattı:
  “Bu dönemde alınması gereken günlük kalorinin yüzde 50’si karbonhidratlardan, yüzde 30’u yağlardan, yüzde 20’si proteinlerden oluşmalıdır. Özellikle ergenlik çağında protein ihtiyacı hayvansal gıdalardan karşılanmalıdır. Çünkü, hayvansal gıdaların protein değeri,bitkisel gıdalardan çok daha fazladır. Katı yağ da yenebilir ancak, çok fazla tüketilmemelidir.”

  Ergenlik çağında çinkonun cinsel gelişim için önemli olduğuna işaret eden Kendirci, şunları anlattı:
  “Çinko eksikliği olan çocuklar, ergenlik çağında cinsel olgunluğaerişemezler. Karaciğer ve dalakları büyür. Enfeksiyonlara dayanıksızlık, iştahsızlık ve kilo alamama, öğrenme ve dikkat eksikliği, tat alma duyusunda bozukluk, akne, dermatit, saçlarda incelme ve dökülme gibi cilt sorunları yaşanabilir. Bu dönemdeki çinko ihtiyacı, kırmızı et, karaciğer, pekmez, peynir, yumurta, kuru fasulye, mantar, buğday, bulgur ve kuruyemiş ile özellikle de badem vecevizden karşılanabilir.”

  Kaynak: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/338178.asp


  ******

  Çok hızlı bir büyüme dönemi olan ergenlikte bütün minerallere olduğu gibi, demire olan ihtiyaç da artmaktadır.

  Adet görme çağındaki genç kız ve kadınlarda da, aylık kan kayıplarına bağlı olarak daha fazla demir ihtiyacı görülmektedir.

  Demirden zırh nasıl sağlamlaştırılır?

  Demir bakımından en zengin yiyecekler karaciğer, kırmızı et, yumurta, balık, istiridye, midye ve karidestir. Bitkisel kaynakları fasulye, nohut, mercimek, bezelye gibi baklagiller; kepekli olarak tüketilen buğday, darı ve yulaf gibi tahıllar; kurutulmuş üzüm, incir, kayısı, erik, badem, kabak çekirdeği, fıstık, ceviz gibi yemişlerdir. Enginar, patates, balkabağı, yer elması ve pekmez de iyi demir kaynaklarındandır.

  C vitamini içeren domates, portakal, biber gibi besinler, vücudun demir emilimini arttırmaktadır. Demir bakımından zengin besin yenildiğinde, yanında C vitaminli bir besin de tüketilmesi tavsiye edilir.

  Kaynak: http://www.beslenmebulteni.com/besin/index.php?option=com_content&view=article&id=201:hayatta-kalmak-icin-demirine-sahip-ck-&catid=98:vitamin-ve-mineraller&Itemid=479

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 22.12.2011 - 0:40
 • sinem ünal
 • nasıl bi şey
 • ya ben bu ergenlik mergenlik anlamadım ya nasıl oluyoda çocuklar bi ayda yetişin gibi oluyo valla benim ablam yurda gitti 1 ay sonra geleni ablam değil yurdun müdüresi sandım o günü untmam ha bir de şu tam olarak açıklayıcı ve net olarak anlatın teşekkürler xd xd :d

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
ergenlikte beslenme, çocuklukta beslenme, çocuk ve yemek

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri