Çocuklar artık bayramda bile mutsuz!

04.11.2011 - 13:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Bayramlar artık çocuklara neden yetmiyor?

Prof. Dr. Kırpınar, çocukların eskisi gibi bayram sevinci yaşamadığını, dün bir sürü şeye yeten harçlıkların, bugünkü çocuklar için bir şey ifade etmediğini belirterek, ''Belki her bayram yeni bir bilgisayar, cep telefonu veya Ipad alabilsek, kim bilir şimdiki çocuklar da sevinebilir'' dedi.

 Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar, ''Günümüz çocuklarının, bayramları eskisi gibi yaşamadıklarının'', erişkinler tarafından sıkça dile getirilen bir yakınma konusu olduğunu kaydetti.

Erişkinlerin, bunu her fırsatta dile getirdiklerini ve genellikle kendi çocukluklarının hoş hatıralarını anlattıklarını ifade eden Kırpınar, ''Kapı kapı dolaşılıp toplanan şekerler, büyüklerin verdiği para, mendil gibi hediyeler ve bunlardan duyulan sonsuz mutluluklar, evdeki hazırlıklar, komşu ziyaretleri ve yeni giysiler, hemen her erişkinin küçük bir çocukken yaşadığı bayram sevinçleri olarak paylaşılan ortak bayram özlemleridir. Erişkinlerin, bugünkü çocuklarda görmediklerini düşündükleri mutlulukların bir kısmı, kendi geçmişlerine, bir daha asla geri gelmeyecek güzel günlere özlemleridir'' ifadelerini kullandı.

Aslında çocuklar için ''hayatın kendisinin'' bir bayram olduğunu dile getiren Kırpınar, şöyle konuştu:

''Ve muhtemelen bugünkü çocukların önemli bir kısmı da yarın büyüdüklerinde kendi çocukluklarındaki güzel şeylerin, artık yaşanmadığını konuşacaklardır. Diğer taraftan, bugünün çocukların istekleri, alışkanlıkları veya taleplerinin de dünkü çocuklarla aynı olmadığını hatırlamalıyız. Şekerin, çikolatanın bugün artık hemen her çocuğun her an ulaşabileceği sıradan nesneler olduğunu unutmamak gerekiyor. Çoğu çocuk yeni elbiseler alınması için bayramın gelmesini beklemiyor artık. Dün bir sürü şeye yeten harçlıklar bugünkü çocuklar için bir şey ifade etmiyor. Belki her bayram yeni bir bilgisayar, cep telefonu veya Ipad alabilsek kim bilir şimdiki çocuklar da sevinebilir.'' 

Prof. Dr. Kırpınar, en önemlisinin, çocuklar için eskisi gibi geçmediği söylenen bayramların aslında erişkinler için de hiç eskisi gibi olmadığını belirtti.

Çoğu insanın, artık bayramları bir tatil fırsatı olarak gördüğünü kaydeden Kırpınar, bayram ziyaretleri ve diğer ritüelleri en azından büyük şehirlerdeki erişkinlerin önemli bir kısmı tarafından terk edildiğini bildirdi.

İnsanların, bayramlarda tatil yörelerine gitmeyi veya evde dinlenmeyi tercih ettiklerini dile getiren Kırpınar, şunları aktardı:

''Bayramları 'bayram' gibi yaşamayan erişkinlerin, çocuklarının niye sevinmediğine şaşırmalarına şaşmak gerekiyor. Bayramlar, ortak değerlerin paylaşıldığı, birlik ve barış duygularının çoğaltıldığı ve kuşaktan kuşağa aktarıldığı günlerdir. İnsanların, başka insanlar ve ortak birtakım değerlerle çepeçevre sarılı olduklarını hissetmeleri, ruh sağlıkları için son derece gereklidir. Yalnızlık ve yabancılaşma düşüncelerinin azalması, sosyal destek ağlarının kuvvetlendiğini fark etmeleri hem çocukların hem de erişkinlerin ruh sağlıklarını koruyan mekanizmalardır. Erişkinler, bayramları gerektiği gibi kutladıklarında çocuklar da eskisi gibi, hatta eskisinden çok sevineceklerdir.''    

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Çocuk ve yemek kategorisindeki tüm haberler
2940 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, ana yemek, doğal yaşam rehberi, ekolojik üreticiler derneği, yavuz dizdar, dünya gazetesi, nbş, GDO, bayram, kurban bayramı, şeker, çocuk, bayramlık ve çocuk

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri