2020'de çocukların yüzde 10'u obez olacak!

24.12.2010 - 15:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, son 14 yılda dünyada çocuklardaki kilo fazlalığı ve obezitenin yüzde 60 oranında arttığı söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Özenoğlu, “Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılında dünyadaki çocukların yüzde 10’unun obez olacağını öngördüğünü açıkladı. Türkiye’nin de gerekli çalışmaları yapması gerekir“ dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, çocuklarda giderek yaygınlaşan fazla kilo ve obezite konusunda dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Özenoğlu, özellikle fast food beslenme tarzının yaygınlaşmasıyla birlikte sağlıksız beslenen çocuk sayısının artığını buna bağlı olarak da çocuklarda fazla kilo ve obezitenin de sıkça görülür hale geldiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre 1996 yılında dünyadaki çocukların yüzde 4.2'sinde fazla kilo yada obezite varken bu oranın 2010 yılında yüzde 6.7'yi bulduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özenoğlu, “WHO’nun verilerine göre, son 14 yılda dünyada çocuklardaki kilo fazlalığı ve obezite yüzde 60 oranında arttı. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü 2020 yılında dünyadaki çocukların yüzde 10’unun obez olacağını öngördü. Bu artışın temel nedeni, çocukların yağlı, rafine karbon hidrat ağırlıklı, şekerli ve daha fazla kalorili yiyecekleri tüketmeleri daha az aktivite yapar hale gelmeleridir” diye konuştu.

Diyet ve zayıflamaya dair tüm ürünlere ve fiyatlarına göz atmak için tıklayın!

Çocukların daha çok fast food ağırlıklı ve şekerli içecekler tüketerek beslendiklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Özenoğlu, “Çocuklar artık öyle bir hale geldiler ki televizyon başındalar, bilgisayar oyunu oynuyorlar, oturuyorlar ve hareket etmiyorlar. Oyunlarını bile oturarak oynuyorlar. Çok kalorili ve sağlıksız besleniyorlar fakat aktivitede bulunmadıkları için bu kalorileri yakamıyorlar. Bunun sonucu olarak da kilo alıyorlar. Rakamlar bu şekildeyken mutlaka çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması lazım. Çocuklar ve aileler bu konuda eğitilmeli. Hem bireysel anlamda hem de toplumsal anlamda önlem alınmalı” dedi. Okul kantinlerinde sunulan yiyeceklerin de sağlıklı beslenmeye uygun olması gerektiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Özenoğlu, çocuklarda hipertansiyon, tip 2 diyabet hastalığı, kalp hastalıklarının yaygın şekilde görülmesinin nedeninin de hatalı beslenmeye bağlı kilo alımı olduğunu söyledi.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Çocuk ve yemek kategorisindeki tüm haberler
3042 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
19 mayıs üniversitesi, obez, obezite, sağlık beslenme, çocuk ve yemek haberler, milliyet

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri