Şubat'ın meyve ve sebzeleri

03.02.2011 - 8:00 | - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #1

  Nar
  Nar, hem çok lezzetli hem de çok faydalı. Bağışıklık sistemini koruyup, tansiyonu düzenliyor. Enerji verdiğinden, yorgunluğa iyi geliyor. Kolesterol ve kan şekerine olumlu etkisi var. Ayrıca cildi besiyor ve genç tutuyor.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #2

  Elma
  İşte, gerçek bir vitamin deposu! Her türlü B vitamini içeriyor. C vitami açısından da çok zengin. Bağşıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Sindirimi olumlu yönde etkiliyor. Isırılarak yendiğinde kabızlığa iyi geliyor, rendelenmiş hali ise ishale birebir! Uzmanlar, her gün bir elma yenmesini tavsiye ediyor.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #3

  AYVA
  Derinden derine çevreye yaydığı mis gibi rayihası, ağızda bıraktığı mayhoş tadı ve yeşilden sarıya geçişli sonbahar renkleriyle kış günlerinin gözde meyvelerinden biri. Hem meyvesi hem de çekirdeği şifalı olan ayva, tam bir vitamin kaynağı. Başta C vitamini olmak üzere tanen, pektin, şeker ve organik asitler içeren ayva, kanı temizler, kalp çarpıntısına iyi gelir. Ayrıca harareti keser, hazımsızlığı giderir, mideyi kuvvetlendirir. Tansiyonu düşürmeye yardımcı olan ayvanın sakinleştirici özelliği olduğu da bilinmektedir.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #4

  Mandalina
  Sağlık açısından da yararlı olan meyve, zengin bir B ve C vitamini kaynağıdır. Mandalinada portakaldan daha fazla C vitamini bulunur. Bu nedenle günde iki adet mandalina yemek, kış aylarında soğuk algınlığına iyi gelir. Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan mandalinada bulunan antioksidan maddeler kansere yakalanma riskini azaltır. Kalp hastalıklarına karşı doğal ilaç olma özelliği de gösteren "turuncu şifa", kötü kolesterol düzeyini düşürür. Kılcal damarlardaki kan dolaşımını hızlandırır. Damar hastalıklarına karşı bedeni korur.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #5

  Portakal
  İçeriği C vitamini özellikle soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıkların düşmanı. Kan damarlarını korur, kanın akışkanlığını sağlar. Bu nedenle kolesterol, kalp krizi gibi dolaşım hastalıklarına karşı koruyucu. Zengin potasyumu sebebiyle cildin hastalıklara karşı direncini artırıp, genç tutuyor.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #6

  Papaya
  Doğal bir sindirim ilacı olan papaya, diğer besinlerin kolayca sindirilmesini sağlıyor. İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde, vücudun sıvı dengesini kontrol altında tutarken, betakaroten ise akciğer kanserine yakalanma riskini yarıya indiriyor. Portakaldan çok C vitamini içeren meyve, tümör oluşumunu engellemeye de yardımcı oluyor.
  Papaya satın alırken, meyve renginin yeşilden turuncuya dönüşlü, derisinin pürüzsüz ve hafif yumuşak olmasına dikkat edilmeli. Rengi yeşil olan papaya tam olgunlaşmamış demektir. Şayet alınan papaya olgun değilse, direkt güneş ışığından uzak ve oda sıcaklığında saklanmalıdır. Bu şekilde 2-3 gün içerisinde papayının olgunlaştığı görülecektir.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #7

  Ispanak
  Yüksek oranda A, C ve E vitamini ve antioksidan maddeler içerdiğinden kalp krizi geçirme, felç ve katarakt olma riskini azaltır. Bedeni güçlendirme ve müshil etkileri de vardır. Ispanak bedenin kansere yakalanma riskini azaltır. Potasyum yönünden zengin olduğundan yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. "Yaşlılık körlüğü" denilen ve sonucu körlükle noktalanabilen görme bozukluğunu en aza indirgemeye yardımcı olur. Zengin lif içeriği ile peklik çekenlere iyi gelir.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #8

  Karnabahar
  Turpgiller familyasından olan karnabahar, bedenin kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kalınbağırsak ve mide kanserine karşı etkilidir. Demir yönünden zengin bir sebze olduğundan kansızlığı önler. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Şeker hastalığı ve romatizmaya iyi gelir. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder, kabızlığı giderir. İdrar söktürür. Zengin bir potasyum kaynağı olan karnabahar bu özelliği ile yüksek tansiyonu düşürür ve belli düzeyde tutar. Kalp hastalıklarında şikayetlerin azalmasına yardım eder. Dalak rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #9

  Kereviz
  A, B ve C Vitaminleri yönünden zengin bir sebze. İştah açar, sindirimi kolaylaştırır. Güçlü bir idrar söktürücüdür. İdrar yollarını ve kanı temizler. Sinir yatıştırıcı etkisi vardır. Afrodizyak özelliğinin olduğuna inanılıyor.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #10

  Pazı
  A ve C vitaminleri ile folik asit yönünden zengin bir sebzedir. İçeriğindeki demir ve folik asit kansızlığı önler. Pazı yemek, gebe kadınların spina bifida (omurganın bir tarafının açık olması hastalığı) taşıyan çocuk doğurma riskini azaltır. Pazı tohumları geleneksel halk hekimliğinde kan kesici olarak kullanılır.
 • Fotoğraf: Şubat'ın meyve ve sebzeleri #11

  Patates
  Yüksek tansiyonu ve damar tıkanıklığını önler. Ayrıca damarlara esneklik sağladığından dolaşım yolu hastalıkları için faydalıdır. Astım, romatizma ve alerji türü hastalıklara iyi gelir. Karaciğer şişliğini iyileştirir. Hazımsızlığı giderir ve sindirime yardımcı olur. Bu nedenle gastrit, ülser ve kolit rahatsızlığı olanlara önerilir. Çiğ patates suyu ise mide ülseri için faydalıdır. Orta boy bir patates günlük C vitamini ihtiyacımızın 1/3'ünü karşılar. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler ve yorgunluğa karşı etkilidir. Ateşli hastaların alnına konulacak çiğ patates dilimleri ateşin düşmesine yardımcı olur.

  http://www.sofra.com.tr
tarafından girilen tüm fotoğraflar Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm fotoğraflar
8343 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
şubat ayı meyve ve sebzeleri

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri