Sofram

07.11.2009 - 11:00 | - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Sofram #1

  Bana göre sofra, birlikte yemek yiyilenlerin tümüdür. İster tekerlek biçiminde, üzerinde yemek de yenebilen ayaklı hamur tahtası olsun ister ziyafet masası, ister çilingir sofrası olsun ister bir dileğin gerçekleşmesi için kırk çeşit yiyecekle hazırlanan Zekeriya sofrası. Sofra başkalarıyla paylaşılınca sofradır.
 • Fotoğraf: Sofram #2

  "Haydi Abbas vakit tamam / Akşam diyordun, işte oldu akşam / Kur bakalım çilingir soframızı / Dinsin artık bu kalp ağrısı"- C. S. Tarancı.
 • Fotoğraf: Sofram #3

  Aile meclisi, dost meclisi bir sofra etrafında kurulur genellikle. Bazen önemli kararlar alınır bu sofralarda, bazen de önemli kararlar kutlanır geniş sofralarla. Kızlar genellikle bir yemekte tanır müstakbel eşini, “evleniyoruz” müjdesi düğün yemeğiyle duyurulur eşe dosta.
 • Fotoğraf: Sofram #4

  Sofralar çok önemlidir aile yaşantısında. Kavgalıyken bile sofraya birlikte oturur ana-baba. Evin ergeni sofraya oturmakta direniyorsa, yemiyorsa ya da hiç konuşmuyorsa iletişimde sorunlar var demektir. Sofralar, babaannemin dediği gibi sadece “Bismillah” ile oturulup “çok şükürle” kalkılan, hiç konuşulmaması gereken yerler değildir. Tersine, insanın saygıda kusur etmeden sosyalleşmeyi öğrendiği ilk, tüm ailenin bir araya gelebildiği tek yer olması bakımından, tüm iletişim olanakları sonuna kadar kullanılmalıdır sofrada.
 • Fotoğraf: Sofram #5

  Sadece aile içinde mi? Sofralar muhabbetin ölçüsüdür arkadaşlar arasında da. Gençler okul çıkışı boşuna mı buluşur pastanelerde? Karın doyurmak için mi? Ekmeği bölüp de yemek bir nevi bir “seni seviyorum” demektir. Üniversite yıllarında toplanıp yemek yapmamış, o yemekleri eğlenceye çevirmemiş genç var mıdır ki? Bu yüzden, hani hayal bile olsa önceden hazırlanmış, kuş sütü eksik ziyafet sofraları kuramıyorum zihnimde. İster Bodrum’da bir kır kahvesi hayal edeyim ister Artvin’de bir yayla, ister bizim evin balkonu olsun, ister bodrum katında bir bekar evi. Yenilen ne olursa olsun maksat biraz da muhabbet olsun isterim. Yanımda da en az bir sevilen olsun...
 • Fotoğraf: Sofram #6

  Temsil, bir Ege kasabasına tatile gitmişiz, deniz börülcesi yiyeyim. “Aaa! bahçelerde börülce oynar gelin görümce” diye şımarayım. Yanımda şımaracak, sarılacak, konuşacak biri olsun ki sofra sofra olsun!Yemeği biz hazırlayalım, yok hazır yiyorsak da ucundan bucağından dahil olalım o yemeğe. “Elinize sağlık” diyeceğimiz birileri olsun! Balık olsun, roka olsun, rakı olsun sofrada. Ege’deyiz ya şöyle deniz koksun efil efil. Başları dik, alınları ışıklı, fener alayı gibi renkli, delikanlı gibi namuslu kadınlar olsun, etekleri uçuşan basma entariler içinde. Deniz börülcesi nasıl pişirilir tarifini alayım birinden.Yunanca şarkılar duyunca, köftehorlar bizim şarkımızı yürütmüşler diyeyim. Derken uzaktan, hafif hafif çalan akordeonun sesi duyulsun. Herkes sussun! Başlar gökteki yıldızlara çevrilip, derin bir of! çekilsin. Yaşamak ne kadar güzel ve insanca yaşamak ne kadar zor bazen, düşünülsün. Neden böyle mutsuz oluyoruz bazen düşünülsün. Bizi attan, ottan ayıran şeylerin altı çizilsin böyle yıldızlı bir gecede bile ve altı çizilsin cevapların. Unutulmasın!

  Fotograflar: http://www.bertali.com/Sayfa_Modul.asp?nedir=sayfa&id=25
  http://www.mardin.gov.tr/haber/buyuk/neseka3.jpg
  http://i.sabah.com.tr/DosyalarArsiv/0E82C05FC0A22B459DBE2572r.jpg
  http://www.keklicek.dk/Bild037_Neg.Nr.38.jpg
  http://sofra.files.wordpress.com/2009/02/yer-sofra.jpg
tarafından girilen tüm fotoğraflar Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm fotoğraflar
8071 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sofra, yemek, köy sofrası, ege sofrası, arkadaş sofrası

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri