Çarşıdan aldım bir tane faydaları bin tane

28.10.2009 - 15:35 | - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Çarşıdan aldım bir tane faydaları bin tane #1

  ŞAİRLERİN İLHAM KAYNAĞI

  Kıpkırmızıdır suyu, içi şifa dolu; hafif ekşidir ama biraz da mayhoştur tadı. Zarif çiçeği bahçelere renk, taneleri sofralara tat, kendisi evlere güzellik katar…

  Nar öyle bir meyve ki..meyvenin oluşumu dahi, insanda hayranlık uyandırır. Çiçeğindeki zarafet, ünlü şairlerimize ilham kaynağı olur. Feyzi Halıcı ‘Günaydınım Nar Çiçeğim Sevdiğim’ adlı şiirinde sevgilisine “nar çiçeğim” diyerek atıfta bulunur. Sonraları bu şiir, ünlü müzisyen merhum Cinuçen Tanrıkorur’un bestesi ile sonsuzluğa kavuşur.

  BESLEYİCİ VE TEDAVİ EDİCİ

  Şifalı bitkiler literatürü incelendiğinde ilk sıralarda narı görüyoruz. Genellikle besleyici ve tedavi edici ilaç ve panzehir olarak ağız yoluyla çeşitli karışımlarla birlikte yeniliyor ve içiliyor, haricen de merhem olarak kullanılıyor.

  Onun sadece meyvesi değil, çiçeği, çekirdekleri, suyu ve kabukları da çeşitli karışımlar halinde tıbbi olarak kullanılıyor.

  Narın vücudu ve kalbi kuvvetlendirme gibi faydaları bulunuyor. Ancak içerdiği bazı kimyevi maddeler yüzünden mide ve bağırsak hastalığı olanların, küçük çocukların ve hamilelerin fazla kullanmamaları tavsiye ediliyor.
 • Fotoğraf: Çarşıdan aldım bir tane faydaları bin tane #2

  BEREKETİN SİMGESİ

  Bilimsel verilerin söz konusu olmadığı, insanların yiyeceklerin yarar ve zararlarını deneme yanılma yöntemiyle anladıkları, dinler öncesi zamanlarda bazı gıdalar daha fazla önem kazandı.

  Dinlerin ortaya çıkışıyla da kutsal kitapların vurgu yaptığı gıdalar nimet olarak kabul gördü. Nar, bu nimetlerden biridir. Literatürde antik bir meyve olarak adı geçer. Bereketin simgesi olarak kabul gören nar, Helen ve Roma dönemlerinde üzerine efsaneler yazılan bir meyve oldu.

  Sağlık açısından özellikle kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken bir meyve. Adeta bir ‘ilaç’, hatta antibiyotik olan nar, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalıktan koruyor.

  İçerdiği bazı maddelerle kolesterol ve şekeri de dengeleyen nar, kalp sağlığını koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini engelliyor. Kış mevsiminde portakal, mandalina ve limonun yanı sıra nar da taze şekilde veya suyunu sıkılarak tüketilmeli. Narın en önemli özelliklerinden biri de genel damar sağlığını, özellikle de kalbi koruması.
 • Fotoğraf: Çarşıdan aldım bir tane faydaları bin tane #3

  ANAVATANI İRAN

  Narın, batı mutfaklarında yaygın olarak kullanıldığını pek söyleyemeyiz. Anavatanı, İran ve Hindistan’ın Himalaya bölgesi olarak tespit edilen narın, günümüzde de üretimi en fazla bu bölgelerde yapılır.

  Arap Emevileri sayesinde narla tanışan İspanyollar, narı Amerika kıtasına götürdüler. Bugün Amerika nar üretiminde üçüncü büyük üretici konumuna geldi. Ülkemiz ise dördüncü büyük üretici.

  Nar pişirilmeyen, sadece çiğ olarak yenilen ya da suyu sıkılarak içilen bir meyve.
 • Fotoğraf: Çarşıdan aldım bir tane faydaları bin tane #4

  UZUN YOLCULUKLARIN MEYVESİ

  Deriye benzeyen kabuğu, meyvenin bozulmadan uzun zaman saklanmasını sağlar. Nem oranı % 80-85 olan ortamlarda altı ay kadar narı korumak mümkündür. Bu özelliğiyle de geçmiş yüzyıllarda, uzun yolculuklarda bulundurulması gereken gıdaların başında gelmiştir.

  Nar birçok özellikleriyle bazı meyveleri de geride bırakıyor. Örneğin narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunuyor.
 • Fotoğraf: Çarşıdan aldım bir tane faydaları bin tane #5

  KRALLARIN TACI

  Narın çiçeklendiği taç ise, kralların tacına ilham olur. Taçlanmış kabuğun içindeki çekirdekler ise insanın aklını başından alacak güzellikte. İncecik saydam zarla kaplanmış yüzlerce ab-ı kevser torbacıkları insanın ruhunu baharlara çalar. Ülkemizde, “çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane” bilmecesi nar deyince hemen akla gelir. Yüzlerce nar tanesinin bir aradalığı, asırlar önce bereketin simgesi olarak görülmüştür. Bu nedenle nar, bazı geleneklere de konu olmuştur. Yakın bir zamana dek hem İran’da hem de ülkemizde uygulanan bir adeti, Nedim Atilla bir yazısında bakın nasıl anlatıyor: “Biz çocukken, İzmir’deki iki katlı, cumbalı, sakız yalısı türünden evlerin hemen hepsinde yeni yılın bereketli geçmesi için ‘nar kırmak’ sürdürülen bir gelenekti. Eylül ayından başlayarak toplanan narlardan bir kısmı 1 Ocak günü için saklanırdı. Yeni yılın ilk uzun kahvaltısının ardından da törensel bir sunumla evin en yaşlı insanı tarafından elle kırılırdı narlar. Bir gün önce evde toz avcılığı yapan evin hanımları ise saçılıp dökülen nar tanelerine seslerini çıkarmazlar, hatta “nar tanesi-nur tanesi” diye başlayan manilerden söyledikleri bile olurdu. Çocuk aklımızla narları yemeğe, hatta önceden yapılıp saklanmışsa nar şerbetinin üzerine de konulan nar dişlerini ağzımızda gevelemeye bayılırdık”...

  Yahudi inancına göre nar, doğruluğu simgeler. Bir inanca göre göre, Adem ile Havva’ya yasak olan cennet meyvası elma değil, nardır. Bu yüzden, Hristiyanlar’ın dini süsleme sanatında nar, sıklıkla kullanılan bir motiftir. Papaz giysilerinde, oda duvarlarına asılan dinsel süsleme amaçlı kumaşlarda ve metal işlerinde nar motifine rastlanır.

  Nar pişirilmeyen, sadece çiğ olarak yenilen ya da suyu sıkılarak içilen bir meyve. Yine de mutfaklarımızda dekoratif olarak kullanılıyor. Güllaç ya da aşure yapıldığında üzerini nar taneleri ile süslemek gibi.

  Kaynak:
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Nar
  http://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?haberid=420993
  http://www.thy.com/tr-TR/corporate/skylife/archives.aspx#2008
tarafından girilen tüm fotoğraflar Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm fotoğraflar
6651 kez bakılmıştır. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
 • 04.11.2009 - 9:25
 • ahmet köse
 • nar
 • nar suyunun faydaları
 • 02.01.2011 - 12:05
 • şükran keskin
 • bazı kıskçlıklar
 • herkes birbirlerini kıskanıyor oyüzden kavgaçıkıyor kavga olması dotluk losu

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
nar, nar fotoğrafları, narın faydaları

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri