Kara dutum, çatal karam, çingenem

11.06.2010 - 11:50 | Yaz meyveleri - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Kara dutum, çatal karam, çingenem #1

  Karadut:

  Kara dutum, çatal karam, çingenem
  Nar tanem, nur tanem, bir tanem
  Ağaç isem dalımsın salkım saçak...dizeleriyle başlayan Bedri Rahmi Eyüboğlu şiiridir.
 • Fotoğraf: Kara dutum, çatal karam, çingenem #2

  Ağacı doğru şekilde budandığında dalları orasından burasından fışkırmak yerine aşağı doğru sarkarak, adeta bir çadır gibi olur. Dalları aralayarak içine oturur, oturduğunuz yerden kendinize karadut ziyafeti çekebilirsiniz
 • Fotoğraf: Kara dutum, çatal karam, çingenem #3

  Karadutu ağacından yemek en zevklisidir. Ancak elinizi, ağzınızı, değerse üstünüzü kırmızıya boyar. Ama bunun da çaresi var: Dut yaprağı sabundan çok daha etkili biçimde çıkarır bu kırmızılıkları...
 • Fotoğraf: Kara dutum, çatal karam, çingenem #4

  Bununla ilgili bir de mitolojik bir öykü anlatılır: Bir zamanlar, birbirlerine aşık Tispe ve Piremus adında iki genç varmış. Aileleri tarafından aşklarını yaşamalarına izin verilmeyen aşıklar, bir gece gizli gizli buluştukları ağacın altında Romeo ve Julyet gibi talihsiz bir biçimde ölür. Tanrıların bu yüce aşkı ölümsüzleştirmek için, çiftin üstünde duran ağacı onların aşkına adadıklarına, Piremus'un kanını bu ağacın meyvelerine, Tispe'nin göz yaşlarını ise ağacın yapraklarına verdiklerine inanılır. O günden beri kara dut ağacının meyvesinin çıkmayan lekesini yani Piremus' un kan lekesini, dut ağacının yaprakları yani Tispenin gözyaşları temizler denir...

  Karadut ağız ve boğaz enfeksiyonlarına, dişeti iltahaplarına ve aftlara çok iyi gelir. Saç ve diş dostu olarak biliniyor.
 • Fotoğraf: Kara dutum, çatal karam, çingenem #5

  Karadut çok güçlü bir antioksidan içermektedir. Antioksidanlar da bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalbi koruyan ve yaşlanmayı geciktiren etkileri vardır.
 • Fotoğraf: Kara dutum, çatal karam, çingenem #6

  Karadut, Amerika Kıtasına özgü bir bitkidir. Keşiflerden sonra buradan dünyaya yayılmıştır. Meyveleri, kuşlar, kelebekler ve öteki böcekler için çok çekicidir. Akrabası olan beyaz dutun yaprakları, tarihsel olarak çaydan sonra dünyanın en önemli ikinci yaprağı sayılabilir. Çünkü, ipek üretiminde kullanılan ipek böcekleri bu yapraklarla beslenir.
 • Fotoğraf: Kara dutum, çatal karam, çingenem #7

  Başta dondurması olmak üzere, şurubu, pekmezi ve reçeli de pek güzel olur.
 • Fotoğraf: Kara dutum, çatal karam, çingenem #8

  Ülkemiz de dutların isimlendirilmesinde bazı çeşitlilikler ve yanlış tanımlamalar olmaktadır. Özellikle siyah ve kırmızı dutlar birbirleriyle karıştırılmaktadır. Siyah renkli (M. Rubra) şeker içeriği yüksek az asitli dutlar “kırmızı dut”, az olgun meyveleri kırmızı ve koyu kırmızı, çok olgun meyveleri siyahımsı kırmızı olan sulu, asidik dutlar da “KARADUT” (M. Nigra) olarak tanımlanır. Karadutun yöresel isimlerinde de çeşitlilik gözlenir. Örneğin karadut; Tokat-Erbaa taraflarında “ekşiare”, Kahramanmaraş, Malatya ve çevrelerinde “urumdut”, Manisa dolaylarında “şurupluk dut” ve Hatay-Antakya civarında “tuti” olarak adlandırılır.
  Pakistan’da Urduca dilinde “toot” olarak, ingilizcede ise yine karadut anlamında “black mulberry” olarak adlandırılır. (Kaynak: Doç.Dr.Mustafa ÖZGEN)
tarafından girilen tüm fotoğraflar Yaz meyveleri kategorisindeki tüm fotoğraflar
9037 kez bakılmıştır. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
 • 01.07.2010 - 19:34
 • BD
 • Bir mamulü daha var..
 • Karadutun Şirince yöresinde şarabını da yapıyorlar. Ağızda bıraktığı aroması, kokusu bir harika.. Şiddetle tavsiye ederim Sayın Çatalkaram..

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yaz meyveleri, karadut, meyvelerin fotograflı öyküleri, karadut fotoğrafları

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri