Çakma değil, gerçek çilek güzeldir

23.05.2010 - 15:00 | Yaz meyveleri - Yemek Hikayeleri Admin Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Yemek Hikayeleri Admin Çakma değil, gerçek çilek güzeldir #1

  Mayıs başından haziran ortalarına kadar doğal ortamında yetişen çilekler 'hakiki' çileklerdir.
 • Fotoğraf: Yemek Hikayeleri Admin Çakma değil, gerçek çilek güzeldir #2

  Çilek, tarih öncesi çağlardan beri böğürtlengiller içinde en zor bulunanı. Arkeobotanik uzmanları Danimarka, İngiltere ve İsviçre'de Taş Devri'nin M.Ö. 11 bin ile M.Ö. 5 bin yılları arası dönemini kapsayan kazılarında böğürtlengillerin birçok çeşidine rastlamışlar. Bunlar arasında en ender görüleni çilek.
 • Fotoğraf: Yemek Hikayeleri Admin Çakma değil, gerçek çilek güzeldir #3

  Çileğin ticaretini yapmak akıl edildiğinde, bir kültür meyvesi olarak geliştirilmesine başlandı. Ancak kültür meyvesi çilek, lezzet ve aroma açısından doğal ortamında yetişenin yanına bile yaklaşamıyor. Tek avantajı dayanıklılığı, iriliği ve kontrollü biçimde üretilebilir oluşu.
 • Fotoğraf: Yemek Hikayeleri Admin Çakma değil, gerçek çilek güzeldir #4

  Antik Çağ'a baktığımızda eski Mısır ve Yunan sanat eserlerinde çilek yok. Eski Roma yazarlarının eserlerinde de Antik Çağ'ın büyük gurmesi Apicius'un ünlü yemek kitabında da yer almıyor.

  Sadece M.Ö. 5. yüzyılda yaşamış Romalı ozan Virgil bir yazısında, eğilip çilek toplarken yılan saldırısına uğramamak için tedbir almak gerektiğini belirtiyor, o kadar. Bundan, o zamanlar da çileğin ormandan toplanıp hemen yenen bir meyve olduğu anlaşılıyor.
 • Fotoğraf: Yemek Hikayeleri Admin Çakma değil, gerçek çilek güzeldir #5

  14. yüzyılda, Fransa'da Louvre Sarayı'nın bahçesinde sadece kral sofrası için çilek yetiştiriliyor ama o dönemde de çilekle ilgili ıslah çalışmaları hakkında bir bilgi yok. 15. yüzyıla gelindiğinde doğal ortamında yetişmiş olan çilek bolca tüketiliyor. 1560'da, üzerinde dövülmüş kremayla çilek yemek moda oluyor.
 • Fotoğraf: Yemek Hikayeleri Admin Çakma değil, gerçek çilek güzeldir #6

  Bizim ünlü Osmanlı ya da Arnavutköy çileğimizin ise; Aleksandros Ipsilantis adlı bir Osmanlı devlet adamı tarafından ilk kez 1798'de Arnavutköy sırtlarına dikildiği biliniyor. Osmanlı'nın en lezzetli çileklerinin yetiştirildiği İstanbul'da başlıca iki çilek çeşidi vardı. Birincisi ve en lezzetlisi Arnavutköy ya da Osmanlı çileği, öteki ise Fransa'da Şili çileğiyle Amerikan çileğinin melezleşmesiyle ortaya çıkan ve hızla yaygınlaşan daha iri Frenk çileğiydi. Derken gen mühendisleri, tohum uzmanları dev sermaye grupları devreye girdi; sonuçta bu meyve her mevsim bulunabilen çilek karikatürüne dönüştü.

  Kaynak: Ahmet Örs/Sabah Gazetesi
Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm fotoğraflar Yaz meyveleri kategorisindeki tüm fotoğraflar
3999 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çilek, yaz meyveleri

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri