Hamileler nasıl beslenmeli?

01.07.2010 - 11:30 | - Sibel Aslan Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Sibel Aslan Hamileler nasıl beslenmeli? #1

  Sağlık bir bebek dünyaya getirmenin ilk şartı, hem annenin hem de bebeğin doğru ve düzenli beslenmesidir. Bu dönemde nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu haberimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hamilelik sırasında mutlaka düzenli beslenmeye özen gösterin, beslenme diyetinizde, gerekli olan tüm vitaminleri alabileceğiniz gıdalara yer verin. Günlük beslenme programınıza mutlaka dikkat edin; taze sebze ve meyveleri bol bol yiyin. Yeşil yapraklı sebzeler özellikle folik asit açısından zengin değerlere sahiptir. Ekmek, tahıl, patates gibi karbonhidrat içeren gıdalara diyetinizde yer verin, mutlaka kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini bolca tüketin. Süt ve süt ürünlerini tüketirken yağ oranı açısından düşük olanları tercih edin.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Hamileler nasıl beslenmeli? #2

  BOL BOL SIVI TÜKETİN
  Yumurta, fasulye, bakliyat ve mercimeği de hamilelik esnasında beslenme programınızdan eksik etmeyin ancak bu gıdaları her gün tüketmemeye özen gösterin. Araştırmalar özellikle haftada bir kez balık yiyen annelerin prematüre doğum oranın daha düşük olduğunu gösteriyor. Özellikle yağlı balıklar, anne karnındaki bebeğin görme yetisini geliştiriyor. Hamilelik esnasında bol bol sıvı tüketmeye de özen gösterin, bolca su ve meyve suyu için. Sıvı tüketimi sizin yorgun hissetmenizi ve baş ağrıları çekmenizi önler.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Hamileler nasıl beslenmeli? #3

  * Hamilelik esnasında vejateryan olarak beslenebilir miyim?
  Hamilelik sırasında ihtiyacınız olan çoğu besini aslında et dışındaki gıdalardan elde edebilirsiniz. Eğer bir vejateryansanız, özellikle B12 vitaminine çok ihtiyaç duyarsınız. Bu vitamin soya ürünlerinde bolca bulunur. Ayrıca A ve D vitamini de hamilelik sırasında ihtiyacınız olan vitaminlerdir. Eğer vejateryansanız gerekli olan vitaminleri doktorunuza danışarak ek maddelerle alın.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Hamileler nasıl beslenmeli? #4

  * Hamilelik esnasında diyet yapabilir miyim?
  Hamile kalmadan önce kilo sorununuz varsa, hamile kaldıktan sonra mutlaka doktorunuzun gözetimi altında onun vereceği özel programla, daha az kalorili gıdalar tüketerek beslenebilirsiniz.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Hamileler nasıl beslenmeli? #5

  * Kafein zararlı mıdır?
  Bazı araştırmalar yüksek oranda kafein tüketmenin düşüğe neden olduğunu gösteriyor. Kola gibi içeceklerin de kafein içerdiğini unutmayın, mümkünse kafeinsiz içecekleri tercih edin.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Hamileler nasıl beslenmeli? #6

  * İçki ya da alkolün zararları nelerdir?
  Aşırı miktarlarda alkol tüketimi anne karnındaki bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Embryonun fiziksel ve zihinsel gelişimini engeller. Eğer alkol problemi olan bir anneyseniz mutlaka profesyonel yardım alın. Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak içinde profesyonel yardım alabilirsiniz. Sigara kanınızdaki karbon monoksit miktarını artırır ve oksijen miktarını azaltır, bu da bebeğin gelişmesini olumsuz yönde etkiler. Bebeğin erken doğumuna ya da ani bebek ölümüne neden olabilir.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Hamileler nasıl beslenmeli? #7

  * Folik asidin önemi nedir?
  Folik asit çeşitli gıdalarda bulunan bir çeşit B vitaminidir. Folik asit açısından yetersiz beslenen annelerin bebeklerinin zihinsel gelişimlerinin tamamlanamadığı ortaya çıkmıştır. Hamile kadınların özellikle 12. haftaya kadar mutlaka folik asit alması gereklidir. Folik asit özellikle yeşil yapraklı sebzelerde, tahıllarda, portakal, muz, fasülye, süt, yoğurt gibi gıdalarda bolca bulunur.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Hamileler nasıl beslenmeli? #8

  * Hamilelik sırasında ne kadar kilo almalıyım?
  Hamilelik esnasında gereğinden fazla alınan kiloların bebeğe hiçbir faydası yoktur. Genellikle hamilelerin 10-13 kilodan fazla kilo almaması tavsiye edilir.
Sibel Aslan tarafından girilen tüm fotoğraflar Sağlık ve yaşam kategorisindeki tüm fotoğraflar
4970 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sağlık ve yaşam, hamilelik, beslenme

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri