Doğal afrodizyak bitkiler

11.02.2011 - 14:09 | - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Doğal afrodizyak bitkiler #1

  Ademotukökü
  Dünyadaki afrodizyakların ilk sırarında yer alan ginseng’in Anadolu akrabası olan ademotu çok yıllık bir bitkidir. Boyu 75 cm kadar uzar. Gövdesi dik ve düzdür; ince, testere dişli yaprakları beşli gruplarda, yeşilimsi sarı ya da pembe olan çiçekleri ise 15 ila 30’luk gruplarda çıkar. Meyvesi kırmızı, pürüzsüz ve parlaktır. Anadolu’da Kayseri, Sivas ve Bergama’da görülür. En yaygın bulunduğu bölge Bergama-Çandarlı arasındadır.
  Fiziksel ve zihinsel gücü artırmak için kalp, damar ve merkezi sinir sistemini uyaran ginsenositler, kan şekerini düşüren panaksanlar ve bağışıklık sistemini güçlendirip diyabet tedavisine yardımcı olan polisakaritler, ginsengin ana maddeleridir. Cinsel gücü artırdığına inanılan trifolium de bu özellikleri taşımaktadır. Anadolu’da bu kökün kanseri önleyici, yaşlanmayı engelleyici ve iştah açıcı özellikleri de olduğu iddia edilmektedir.
 • Fotoğraf: Doğal afrodizyak bitkiler #2

  Aksöğüt
  Aksöğüt has Anadolulu bir bitkidir. Latince adı salix alba olan söğüt ağacı tarih boyunca kehanetle ilişkilendirmiş. Druidlerin, dolunayda söğüt sepetler içinde insan kurban ettikleri söylenir. Eski Mısırlılar için ağaç, mutluluğun simgesiydi. Japon efsanelerine göre ilk insanın omurgası aksöğütten yapılmıştı. Efes’te Artemis’in simgesi olan aksöğüt, bereketi temsil ederdi. Kudüs’teki ilk tapınağın yerle bir edilmesinden sonra, kederi simgeler oldu. Çin’de kadın güzelliğiyle bağdaştırılmıştır. Söğüt odunu, kriket sopasıyla ressam kömürü yapımında da kullanılır.
 • Fotoğraf: Doğal afrodizyak bitkiler #3

  Anemon lalesi
  Tüm dünyada önemli bir afrodizyak olarak kabul edilir. Balıkesir ve Kütahya’da rüzgargülü deniyor. Kıskanç Yunan tanrıçası Flora, kocası Zefir’in dikkatini çektiği için, Anemon adlı periyi rüzgargülüne dönüştürür; Zefir de Anemon’u esen rüzgarda terk eder. Aşk tanrıçası Afrodit, Adonis’in cesedine sarılmış ağlarken çiçeğin, Adonis’in kanından çıktığı da söylenir. 16. yy botanikçisi John Gerard, Paskalya’da çiçek açan bitkiye, ‘paskalya çiçeği’ adının verildiğini öne sürmüştü. Anemon lalesinin haşlanmış suyu göz ve cinsel organın tedavisinde de kullanılıyor.
 • Fotoğraf: Doğal afrodizyak bitkiler #4

  Cezayir menekşesi
  Latince adı ‘Vinca rosea’ olup, şiirlere ve manilere konu olmuş bir bitkidir. Muskalarda ve aşk büyülerinde kullanılan Cezayir menekşesine; Fransızlar, ‘büyücü menekşesi’ derdi. Avrupalılar, bitkinin kötü ruhları çıkarma gücü olduğuna da inanırlardı. Ortaçağ’da kötü ruhları çıkarma gücü olduğuna da inanırlardı. Bitkiyi ölüm çiçeği olarak anan İtalyanlar, bebek mezarlarının üstüne menekşe kolyeleri koyarlardı. Avrupa’da Aydınlanma döneminde Fransızlar, bitkiyi dostluk simgesi olarak kullandılar.
 • Fotoğraf: Doğal afrodizyak bitkiler #5

  Civanperçemi
  Bu bitki saraylara kadar uzanan bir afrodizyaktı. Gençlerin gerçek aşklarını rüyalarında görebilmeleri için bazen bitkiyi yataklarına koyduğu söylenir. Bitki aynı zamanda tarih boyunca savaşta yaralanan askerlerin kanamasını durdurmak için kullanıldığından asker otu olarak da anılır. Bitkinin bu kullanımı bilimsel verilerle de destekleniyor. İçerdiği achillin ve achilleine maddelerinin, iç ve dış kanamaları durdurduğu kanıtlanmıştır. İçerdiği kamasulen ise afrodizyak olarak tanımlanmasının temel nedenidir. Civanperçemi bugün Trakya ve Ege bölgelerimizde yetişmekte ve bahar aylarında bulunmaktadır.
 • Fotoğraf: Doğal afrodizyak bitkiler #6

  Geven
  Anadolu’nun yaygın afrodizyaklarından biridir. Gevenin Çin yöresindeki adı ‘huang ki’dir. Huang harfi sarı anlamına gelir; hem bitkinin içindeki sarı renge hem de Çinlilere göre yaşam veren toprağın rengine atıfta bulunur. Saygıdeğer anlamına gelen ‘ki’ harfi ise Çin tıbbındaki üstün konuma gönderme yapmaktadır. Farklı tonlamalarda ifade edildiğinde ‘ki’ ayrıca yaşam gücü, beslenme ve tensel zevklere olan bağımlılık anlamına da gelir. Anadolu’da tensel zevklere düşkün erkeklere de ‘geven’ diye lakap takıldığına rastlanmaktadır. Sivas, Erzincan ve Erzurum’da geven doğal ortamda yetişmektedir.
 • Fotoğraf: Doğal afrodizyak bitkiler #7

  Kuşburnu
  Anadolu’nun hemen her yerinde yetişen kuşburnunun ve çayının faydaları saymakla bitmez. Bazı kültürlerde gülyağının kısırlık sorunları yaşayan kadınların gebe kalmasına yardımcı olduğuna bile inanılırdı. Antik çağ Helenleri ve Romalılar bayramlarında kuşburnu kolyeleri takarlardı; kuşburnunun, şarabın etkisini hafifleteceğine inanıyorlardı. Neredeyse bütün inançlarla bir bağlantısı olan bitki, Güller Savaşı Dönemi’nde ayrıca önem kazandı. Güzelliğinin yanı sıra, çiçek yaprakları kokusu ve tadı için de değerli bulunmuştu.
tarafından girilen tüm fotoğraflar Sağlık ve yaşam kategorisindeki tüm fotoğraflar
5995 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
ademotukökü, aksöğüt, anemon lalesi, cezayir menekşesi, civanperçemi, dağ papatyası, kaya koruğu, geven, hezaren, kuşburnu, melekotu, meyankökü, tarçın, afrodizyak etkisi olan bitkiler

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri