Ayçekirdeği: Azı yarar çoğu zarar

09.06.2010 - 11:30 | - Sibel Aslan Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Sibel Aslan Ayçekirdeği: Azı yarar çoğu zarar #1

  Beslenme alışkanlıklarımıza pek de uzak olmayan ayçekirdeğinin e vitamininden en zengin besinlerden biri olduğu ve bununla bağlantılı olarak birçok farklı hastalığın önlenmesi tedavisinde son zamanlarda beslenme biliminin ilgisini çeken konulardan biridir. Televizyon dizileri karşısında çitlediğiniz sağlığı tanımanın zamanı geldi;
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Ayçekirdeği: Azı yarar çoğu zarar #2

  Kalp dostu E vitamini ve linoleik asidin en zengin kaynaklarındandır: Dünya Sağlık Örgütü Çalışmaları kanda düşük E vitamini seviyesinin kalp krizinden ölümden ölümde en önemli risk faktörlerinden biri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Düşük E vitamini seviyesi olan bireylerin anjine normal bireylerin 3 katı fazla eğilimi vardır. İçeriğinde bulunan linoleik asit ise total ve LDL (kötü huylu) kolesterolü düşürerek damarlarda tıkanmayı ve daralmayı önlemektedir. Linoleik asit ayrıca kan pıhtılaşmasını da önlemektedir.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Ayçekirdeği: Azı yarar çoğu zarar #3

  Kansere karşı koruyucu etkileri vardır: Antioksidantlar βkaroten,C vitamini ve E vitamininden zengin beslenen bireylerde kanser görülme ve yaşlılıkta katarakt görülme oranının daha düşük olduğu yapılan birçok araştırma ile ortaya çıkarılmıştır.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Ayçekirdeği: Azı yarar çoğu zarar #4

  Egzersize bağlı hasarı önler: Fazla miktarda ve düzenli yapılan egzersiz vücutta kas hasarına yol açabilen serbest radikalleri arttırmaktadır. Bu oksidasyon vücuda yeteri kadar E vitamini alımıyla engellenebilmektedir.Bu oksidasyon vücuda yeteri kadar E vitamini alımıyla engellenebilmektedir.

  Günlük 2 dolu yemek kaşığı ayçekirdeği E vitaminin antioksidan etkilerinin görülebilmesi için gerekli miktarın yaklaşık 4 ila 6’ da 1’ini karşılamaktadır.
 • Fotoğraf: Sibel Aslan Ayçekirdeği: Azı yarar çoğu zarar #5

  Önemli Not: Kötü depolama koşulları veya fazla ısınma nedeniyle bozulmuş, kokuşmuş yağlı tohumların tüketimi serbest radikal oluşumunu çok daha fazla arttırarak kansere neden olmaktadır. Bu besinlerin tüketiminde kalite ve tazeli çok önemlidir.
Sibel Aslan tarafından girilen tüm fotoğraflar Sağlık ve yaşam kategorisindeki tüm fotoğraflar
6781 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sağlık ve yaşam, ayçekirdeğin faydaları

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri