Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek

18.02.2011 - 12:30 | - Candan Ceran Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #1

  Çilek: Özellikle mevsiminin dışında çilek alırsanız, bu meyvede 59 tarım ilacı kalıntısı bulunduğunu unutmayın. Organiğini bulamazsanız, alternatif olarak kivi ve ananas alabilirsiniz.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #2

  Kereviz: Üzerinde 64 kimyasal bulunan kerevizin kabuğu koruyucu değildir. Yıkanınca üzerindeki kimyasallardan kurtulmanız neredeyse imkansızdır. Kerevizi organik olarak satın alın ya da brokoli, kırmızı turp ve soğan gibi alternatiflerini seçin.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #3

  Tüysüz şeftali: 33 farklı tarım ilacı bulunduran nektarın, ağaç meyveleri arasında elma ve şeftalilerle birlikte sıralanıyor. Organiğini bulamadığınız takdirde alternatif olarak karpuz, papaya ve mangoyu tercih edebilirsiniz.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #4

  Elma: Şeftali gibi elma da mantardan böceklere kadar çeşitli zararlıların öldürülmesi için ilaçlanıyor. Yapılan testlerde elmaların üzerinde 42 farklı tarım ilacı bulunduğu kaydedildi. Ovalamak ya da soymak kimyasal kalıntılarının tamamen yok olmasını engellemiyor. Organik olarak alabileceğiniz en iyi meyve elmadır. Eğer bulamazsanız bunun yerine karpuz, muz ve mandalinayı tercih edebilirsiniz.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #5

  Yaban mersini: Üzerinde 52 tarım ilacı kalıntısı bulunan yaban mersini de marketteki en kirli meyvelerden biri haline geliyor.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #6

  Şeftali: Meyve bahçelerinde yetiştirilen şeftalilerde düzenli olarak 62'ye yakın tarım ilacı kullanılıyor. Bu meyveyi de organik olarak alabilir ya da daha güvenilir olarak karpuz, mandalina, portakal veya greyfurt tercih edebilirsiniz.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #7

  Dolmalık biber: Dolmalık biberlerin kabukları tarım ilaçlarına karşı çok fazla koruyucu değildir. Bu sebzelere yoğun bir şekilde böcek öldürücü sıkılıyor. Testler dolmalık biberin üzerinde 49 farklı tarım ilacı bulunduğunu gösteriyor. Organik yoksa alternatif olarak bezelye, brokoli ve lahanayı seçebilirsiniz.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #8

  Ispanak: En fazla tarım ilacı bulaşmış yeşil yapraklı sebze olan ıspanakta 48 farklı tarım ilacı kalıntısı bulunuyor.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #9

  Kiraz: Bölgesel olarak yetiştirilen kirazların bile gerektiği kadar güvenilir olmadığını söyleyen uzmanlar, geçen yıllarda yapılan bir araştırmada, Amerika'da yetiştirilen kirazlarda ithal edilenlerden 3 kat daha fazla tarım ilacı olduğu saptandı. üzerinde 42 farklı tarım ilacı bulanan kirazın alternatifleri ise ahududu, kızılcıktır.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #10

  Patates: Özellikle çocukların severek yediği ve fast-foodların ayrılmaz parçası olan patateste ise 37 farklı tarım ilacı bulunuyor. Patatese alternatif olarak patlıcan, lahana, mantar yiyebilirsiniz.
 • Fotoğraf: Candan Ceran Dikkat etmeniz gereken 12 yiyecek #11

  Üzüm: İthal edilen üzümlerde daha fazla tarım ilacı kullanıldığını belirten uzmanlar, üzümün kabuğu nedeniyle üzerine bulaşan tarım ilacı yıkanınca gitmiyor. Üzerinde 34 farklı tarım ilacı bulanan üzüme alternatif olarak kivi ve ahududu tüketebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.radikal.com.tr
Candan Ceran tarafından girilen tüm fotoğraflar Fotoğraflarla yemek kategorisindeki tüm fotoğraflar
4108 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sebze, meyve, sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, tarım ilaçları, hangi gıdalar zararlı

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri