Nar hakkında bilinmesi gerekenler

09.02.2011 - 10:14 | - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Nar hakkında bilinmesi gerekenler #1

  Yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni içinde sebze, meyve tüketiminin yüksek olması kalp-damar, kanser, diyabet gibi kronik hastalıklarda koruyucu etki gösteriyor. Bu açıdan vitamin (özellikle C vitamini), mineral, antioksidan ve posa deposu olan meyvelerin beslenme içinde yer alması bu koruyucu etkiyi daha da artırıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet İnci, kış aylarının en gözde meyvelerinden olan narın faydaları hakkında bilinmesi gereken 5 noktanın altını çizdi.
 • Fotoğraf: Nar hakkında bilinmesi gerekenler #2

  KANSERE KARŞI KORUYUCU ETKİSİ VAR
  Antioksidanlar, bizi kanserden ve kronik dejeneratif hastalıklardan (yaşlılık ve kaza gibi travmalar sonrası oluşan rahatsızlıklar) koruyan en güçlü silahlardır. Hepimizin kış aylarında taze veya taze sıkılmış olarak yemeyi tercih ettiği nar ve nar çekirdeği, yüksek dozda polifenolik bileşikler, tanen ve antosiyoninler içerirler ki; bu maddeler bilinen en güçlü antioksidanlar. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidanlar sayesinde östrojen hormonu sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etki gösterdiği yönünde araştırmalar bulunuyor. Ayrıca son zamanlarda nar suyunun prostat kanserinin önlenmesinde doğal bir antioksidan olduğu konusu da gündemde. Güçlü antioksidan özelliğiyle adeta sihirli bir meyve gibi nitelendirilen narın, bağışıklık sistemini güçlendirerek, pek çok hastalıktan korumaya yardımcı olduğu da biliniyor.
 • Fotoğraf: Nar hakkında bilinmesi gerekenler #3

  C VİTAMİNİ İÇİN ETKİLİ BİR KAYNAK
  Nar, suda eriyen vitaminlerden olan C vitaminini yüksek miktarda içeriyor. 100 ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşılıyor. Ayrıca C vitamini yanında B vitaminlerini, demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko ve magnezyum minerallerini ve pektin denilen diyet lifini de içeriyor.
 • Fotoğraf: Nar hakkında bilinmesi gerekenler #4

  NAR YİYEN, KALBİNİ DE KORUR!
  Narın en önemli özelliklerinden biri de kalbi koruması. Yapılan araştırmalara göre narda, serbest radikallere karşı güçlü etkisi olan çeşitli vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar bulunuyor ve bu zengin içerik, özellikle kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede önemli bir etki gösteriyor. Yine içerisinde bulunan antioksidanlar ve diyet lifi sayesinde kandaki kötü kolesterol olarak nitelendirilen LDL’nin düşmesine yardımcı oluyor. Kötü kolesterolün damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve tıkanıklıklar oluşturmasını önleyerek damar sertliğine karşı koruyucu, damar elastikiyetini artırıcı özellik gösteriyor. Kan basıncında artışa sebep olan ACE adlı enzim aktivitesini azaltarak, kan basıncını düşürücü etki sağlıyor ve bu sayede hipertansiyon hastaları için fayda gösteriyor.
 • Fotoğraf: Nar hakkında bilinmesi gerekenler #5

  NAR ÇEKİRDEĞİ GÜZELLEŞTİRİYOR
  Narın çekirdeği de güzellik kaynağı. Nar çekirdeğinin antioksidan ve kolajen yapımını uyarıcı etkilerinden ötürü hem cilt kanserinden koruyucu hem de güzelleştirici etkisi bulunuyor. Bu sebeple nar çekirdeği yağından yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri uzun zamandır birçok ülkede oldukça revaçta. Cilt sıkılaştırıcı, kırışıklık giderici ve tazeleyici, pürüzsüz görünüm verme özellikleriyle de nar, kadınların ihmal etmemesi gereken bir meyve olarak dikkat çekiyor.
 • Fotoğraf: Nar hakkında bilinmesi gerekenler #6

  İYİ BİR YAĞ SAVAŞÇISI
  Yapılan bir araştırmaya göre nar suyunun karın çevresindeki yağları azaltmada etkili olduğu belirlenmiş. Bu araştırmaya göre, her gün içilen nar suyunun sadece 1 ay içinde karın çevresindeki yağ hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiş.
 • Fotoğraf: Nar hakkında bilinmesi gerekenler #7

  Mevsiminde ve taze tüketmek gerek
  Tüm faydalı etkileriyle nar ve taze sıkılmış nar suyu, sihirli bir antioksidan kaynağı. Dilerseniz tek tek nar tanelerini tüketin, dilerseniz taze sıkılmış bir su bardağı nar suyunu hem de mevsimindeyken beslenme düzeniniz içerisinde düzenli olarak tüketin. Unutmamak gerekir ki; kış mevsiminde portakal, mandalina ve greyfurt gibi C vitamini içerikli, antioksidan kaynağı meyvelerin yanı sıra narı da taze şekilde tüketmek son derece yararlı. Ayrıca nar düzenli tüketildiğinde, antimikrobiyal ve antiinflamatuar (ağrı ve ateşle seyreden enfeksiyonlara karşı) etki gösteriyor. Narın beyin hücrelerinde oluşan hasarı önleyici ve ishali durdurucu özellikleri de mevcut.

  http://saglik.milliyet.com.tr/
tarafından girilen tüm fotoğraflar Fotoğraflarla yemek kategorisindeki tüm fotoğraflar
6756 kez bakılmıştır. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
 • 09.10.2013 - 22:05
 • MEDİNE ÖZAYDIN
 • NARIN FAYDALARI
 • BEN YAKLAŞIK 1 AY BOYUNCA GÜNDE BİR NAR YADA TAZE SIKILMIŞ NAR TÜKETTİM FAYDASINIDA GÖRDÜM DEDİKLERİNİZE KATILIYORUM

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
narın faydaları, nar, kış meyveleri, şubat ayı meyveleri, nar hakkında bilmemiz gerekenler, 09.02.2011 narın faydaları hakkındaki yazılar, narın cilde etkisi, narın antioksidan özelliği var mı, nar zayıflatır mı, diyet yaparken nar yenilebilir mi, narın kalorisi, nar kilo aldırır mı

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri