Bu besinler fit olmanızı sağlıyor!

10.02.2011 - 12:30 | - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Bu besinler fit olmanızı sağlıyor! #1

  Yulaf unu
  Kas güçlendirme çalıştırmalarında karbonhidratlar en iyi arkadaşınızdır. Kaslarınıza gerekli olan enerjiyi, glikozla sağ-larlar. Ancak farklı düzeylerdeki enerji kaynakları bakımından tüm karbonhidratlar eşit olmuyor. Tam tahıllı, yavaş sindirilen, kompleks karbonhidratlar antrenman boyunca enerjik hissetmenize destek olarak kan şekerini düzenler. Ve yulaf unu bu bakımdan zengin bir besindir. Yulafın içindeki betaglukan, bağışıklık sistemini de koruyor. Bunun için 30 gramlık poşetler halinde eczanelerde satılan ve 3 gram betaglukan içeren yulaf çerezini özellikle ara öğün ve egzersiz öncesi kuru üzümle veya yaban mersini, sütle tüketebilirsiniz.
 • Fotoğraf: Bu besinler fit olmanızı sağlıyor! #2

  Kahve
  2009 yılında Urbana-Champaign Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre, bisiklete binmeden bir saat önce yoğun kafeinli kahve tüketen erkekler, kafeinsiz kahve tüketenlere nazaran, antrenmanları boyunca daha az kas ağrısı yaşadık- larını belirtti. Spor salonuna gitmeden bir saat önce bir kupa kahve içmenin, daha uzun süre antrenman yapmanıza yardımcı olduğu düşünülüyor ancak kahvenin sıvı desteği olmadığını da unutmayın, su tüketiminizi dengeleyin.
 • Fotoğraf: Bu besinler fit olmanızı sağlıyor! #3

  Midye
  Yumuşakçalarların bünyelerinde yoğun olarak demir bulunur ve hemoglobin üretmeye ihtiyaç duyarlar. Bu da onların bedenleriyle oksijen almalarını sağlar. Sadece altı orta boy midye, bir kadının günlük ihtiyacı olan demirin yüzde 20’sini, erkeğin de günlük demir eksiğinin yarısını sağlayacaktır. Önemli minarelleri dengeli ve idareli almak çok önemli çünkü bazen kendinizi spor salonuna götürmeye bile enerjiniz olmayabilir. Kaslarınız çalıştırırken, ihtiyaç duyduğu oksijeni alamazsa bu durum size yorgunluk olarak yansır.
 • Fotoğraf: Bu besinler fit olmanızı sağlıyor! #4

  Badem
  Daha sıkı egzersiz yapmak demek, bedeninizdeki serbest radikalleri (güneş ışınları, kirli hava, sigara gibi) daha fazla hasara uğratmak demektir. Flavonoidler, fenolik asitler ve E vitamini gibi iyi antioksidan kaynakları bedenimizi zararlı serbest radikallere karşı korur. Bir çalışmaya göre, dört hafta boyunca yemeklerden önce, günde 60 adet badem tüketen bisikletçiler antioksidan kapasitelerini yüzde 43 artırdı. Ancak sizin 60 adet badem yemenize gerek yok. Profesyonel sporcular sizden çok daha fazla enerji harcar. Sizin için günlük 10-15 badem yeterlidir.
 • Fotoğraf: Bu besinler fit olmanızı sağlıyor! #5

  Az yağlı ricotta veya lor peyniri
  Spor salonundan sonra, kaslarınız, kendilerini yenilemek için proteine ihtiyaç duyar. Yağı az olan peynir veya yumurta beyazı bunun için iyi seçimlerdir. Süt, kasların yeniden sentezlenmesinde etkili olan protein çeşidi bakımından oldukça zengindir. Yanına, çabuk sindirilen bir karbonhidrat da eklemek, bal gibi, kaslarınızı kuvvetlendirmeye yardımcı olur.
 • Fotoğraf: Bu besinler fit olmanızı sağlıyor! #6

  Domates suyu
  Eğer bir saat ya da daha fazla koşarsanız, bisiklet çevirirseniz sadece kalori ve sıvı kaybetmez sodyumla potasyum gibi önemli elektrolitleri de vücudunuzdan atarsınız. Bunları spor içecekleriyle yerine koyabilirsiniz ya da az suyla domates suyu tüketebilirsiniz. Domates suyu, potasyum ve sodyum dolu bir içecektir, çok iyi bir antioksidandır. Domates suyunu maden suyuyla da karıştırabilirsiniz.
 • Fotoğraf: Bu besinler fit olmanızı sağlıyor! #7

  Zencefil
  Antrenmanınız ağrı ve sızıyla mı bitiyor? Böyle olduğunda aspirin gibi birkaç ilaç almak yerine, B planı oluşturun ve zencefil tüketmek üzere mutfağa doğru yönelin. 2010 yılında ‘Journal of Pain’de yayımlanan bir çalışmaya göre, güçlü bir enfeksiyon giderici olan zencefil, egzersiz sonrasındaki ağrıları azaltıyor. Aynı zamanda sertliğe ve şişliğe de iyi geliyor. Taze zencefili, havuç ve elma suyuyla veya sıcak suyla deneyebilirsiniz.
tarafından girilen tüm fotoğraflar Fotoğraflarla yemek kategorisindeki tüm fotoğraflar
4727 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yulaf unu, kahve, midye, ricotto, badem domates suyu, zencefil, fit yapan sebzeler

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri