Balığın faydaları

07.02.2011 - 13:30 | - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Balığın faydaları #1

  Balık tüketimi ile kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürmek sizin elinizde

  Balık yağının kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunduğu bilinmektedir. Balıkta bulunan n-3 yağ asitlerinin LDL kolesterolü (kötü huylu kolesterol) düşürebildiği, damar sertliğini önlemede veya azaltmada etkili olduğu, kalp ritmi bozukluklarını ve ani ölümleri azaltabildiği, koroner damar tıkanıklıklarında azaltıcı etkisi olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

  Yapılan bir bilimsel çalışmada, haftada en az bir sefer balık tüketmenin, kalp krizi geçiren hastaların hayatta kalma oranlarını %30 arttırdığı sonucu da ortaya konmuştur. Kalp sağlığınız için balık tüketimini alışkanlık haline getirin.
 • Fotoğraf: Balığın faydaları #2

  Kanserden korunmada balık tüketiminin olumlu etkisi bulunuyor
  Yapılan çalışmalarda kanserli hücrelerle mücadele etmede balıkta bulunan n-3 yağ asitlerinin büyük etkisi olduğu ortaya konmuş, kansere yol açan tüm kötü huylu tümörlerin gelişimini engellemede etkileri olduğu bilinmektedir. Balıkta bulunan vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinden dolayı hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır. Haftada 2 kez, ortalama 120-180 gr miktarında balık tüketmenin kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • Fotoğraf: Balığın faydaları #3

  Balık zihinsel gelişim için de çok önemli
  n-3 yağ asitleri beynin birçok fonksiyonunda etkilidir. n-3 yağ asitlerinden olan DHA insan beynindeki hücreleri yenilenmesine yardım etmekte, beyin hücrelerinin çoğalmasına destek olmaktadır. Bu hücrelerde DHA seviyesinin düşmesi depresyon, hafıza kaybı, alzheimer, şizofreni gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle çocuklarda yeterli miktarlarda balık tüketimi ile dikkat dağınıklığı azalabilmekte, IQ seviyelerinde artış görülebilmektedir.
 • Fotoğraf: Balığın faydaları #4

  Kemik Sağlığı ve Balık ilişkisi
  Balık içerdiği n-3 yağ asitleri ve D vitamini sayesinde kemik gelişimine de olumlu yönde katkıda bulunmaktadır. Kemik erimesi riskini en aza indirmek için balık tüketimine dikkat edilmelidir. Haftada 2 kez balık tüketimini kemik sağlığını olumlu etkilemektedir.
 • Fotoğraf: Balığın faydaları #5

  Sağlıklı gözler için balık tüketmeyi ihmal etmeyin
  Balık tüketiminin göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Retina hücreleri üzerinde olumlu etki sağlayan n-3 yağ asitlerinin yanı sıra, balıkta bulunan A vitamini de görme fonksiyonu üzerinde etkilidir.
 • Fotoğraf: Balığın faydaları #6

  Hamilelikte balık tüketimi hem annenin hem bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir

  Balıkta bulunan n-3 yağ asitlerinin (EPA-DHA) alımı hamilelik döneminde çok önemlidir. Bebeğin normal gelişimi için beyin zarının ve retinanı oluşumuna yardım eden n-3 yağ asitlerinin yeterli miktarda alımı ile birlikte erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğma riski azalabilmektedir. Hamileliğin son 3 ayında anneden bebeğe n-3 yağ asitlerinin geçişi artmakta olduğu için özellikle bu dönemde yeterli miktarda balık tüketimi, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için büyük önem taşımaktadır.
tarafından girilen tüm fotoğraflar Fotoğraflarla yemek kategorisindeki tüm fotoğraflar
4172 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
balığın faydaları, haftada kaç gün balık tüketilmeli

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri