Aşk, mutluluk ve bereketin sigesi ayva

04.11.2009 - 10:23 | - Tüm fotoğraflar

 • Fotoğraf: Aşk, mutluluk ve bereketin sigesi ayva #1

  Birçok tarihçiye göre, Adem ve Havva’nın cennet bahçesinde yedikleri yasak meyve elma değil, ayvadır. Ayva, aşk, mutluluk ve bereket timsali olarak Yunan mitolojisinde yerini almıştır.

  MİTOLOJİK HİKAYELERDE ALTIN ELMA OLARAK GEÇİYOR

  Kaz Dağları’nda düzenlendiğine inanılan ilk ‘tanrıçalararası’ güzellik yarışmasında, Truva Kralı Priam oğlu Paris’ten gök tanrıçası Hera, zeka tanrıçası Athena ve aşk tanrıçası Afrodit arasından en güzelini seçmesini ister. Paris, en güzel tanrıça seçtiği Afrodit’e bir ‘altın elma’ yani ayva sunar. Yunan mitolojisindeki yenilmez yarışçı, avcı ve kadın atlet Atalanta’ya aşık olan yarışçı Melanion, onunla evlenebilmek için yarışmak ve kazanmak zorundadır. Çıplak ayaklı Atalanta’yı yenebilmek için tek çaresi onun dikkatini dağıtmaktır. Melanion, yarış sırasında yere üç ayva atar. Atalanta, ayvaları yerden almak için duraklayınca yarışı Melanion kazanır ve Atalanta’yı elde eder.
 • Fotoğraf: Aşk, mutluluk ve bereketin sigesi ayva #2

  HAVADA AYVA VAR

  Anadolu insanının yüzü doğaya dönüktür. Doğanın bereketini türkülerine, şiirlerine, hatta deyimlerine katmaktan geri durmaz. Örnekse, lafı fazla dolandırmadan “Havada ayva var” deyiverir, kışın uzun ve soğuk geçtiğini anlatmak için. Tarih boyunca kimi zaman aşkı, sevdayı, kimi zaman da hüznü ve ayrılığı simgeledi ayva. Şiirlerde, şarkılarda, türkülerde ise en çok nar ile anıldı. Manilerde bile birbirinden ayrılmadılar. Orhan Veli, ‘Gelirli’ adlı şiirinde; “İstanbul’dan ayva gelir, nar gelir / Döndüm baktım bir edalı yar gelir”, dememiş miydi? Ya Çankırı yaren sohbetleri... “Şu ayva yarılacak / Yar bana darılacak / Sana olan muhabbet / İkiye ayrılacak...” Peki, ‘Karadut’ adlı şiirinde sevgilisine “gülen ayvam, ağlayan narımsın” diyen Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ne demeli...
 • Fotoğraf: Aşk, mutluluk ve bereketin sigesi ayva #3

  AYVAYA AVUSTRALYA HARİÇ TÜM DÜNYA ÜLKELERİNDE RASTLANIYOR

  Ayva yetiştiriciliğinin Anadolu'dan Yunanistan ve İtalya'ya geçtiği, Milattan önce 650 yılında Yunanistan'da yetiştirildiği ve oradan diğer Avrupa ülkelerine yayıldığı tarihi araştırmalardan anlaşılmaktadır. Ayvaya bu gün Avustralya hariç tüm dünya ülkelerinde rastlanabilmektedir.
 • Fotoğraf: Aşk, mutluluk ve bereketin sigesi ayva #4

  DÜNYADA AYVA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA

  Dünyada ayva üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Yıllık üretim (2000 yılı) 100 bin tondur. İkinci Çin 85 bin ton, üçünçü sırada İran 36 bin ton, dördüncü sırada Fas 30 bin tondur. Ayva yaprakları boya ve kozmetik sanayiinde, tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyvesi reçel, jel, marmelat ve meyve suyu olarak değerlendirilir.
 • Fotoğraf: Aşk, mutluluk ve bereketin sigesi ayva #5

  KABUĞU, ÇEKİRDEĞİ, YAPRAĞI İLE YARARLI...

  Ayva tatlısı, her evde yapılması gereken tatlılardan biri. Ayva meyvesinden yapılan reçel, sindirim sistemi rahatsızlıklarında tedavi edici olarak görev üstlenmekte, cinsel arzuyu kuvvetlendirmektedir.

  Tereyağında pişirilen ayva; nefes yolu hastalıklarına, müzmin öksürüğe, bronşite ve tüberküloz hastalığına iyi gelmektedir. Ayva çiçeği bal ile macun yapılıp yutulursa, baş ağrısını keser. Ayva çiçeği kaynatılıp içilirse, kalp çarpıntısını keser, kalbi kuvvetlendirir, annenin sütünü artırır. Ayva kokusu kalp ve dimağı kuvvetlendirir. Ayva hoşafı yaşlıların ayaklarının tutukluk yapmasını giderir. Ayva varise karşı iyidir, yorgunluğu, bitkinliği giderir."

  Ayva kabuğu veya ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse, idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Ayva suyu iştah açar, böbrek ve sidik torbası iltihaplarını iyileştirir. Grip ve nezle olanlar bol bol yemelidirler. Ayva suyu vücudu terletmek için çok etkilidir. Ayva böbrek zafiyetine, mide zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, deniz tutmasına, mide gevşemesi ve mide düşmesine, çok faydalıdır. Pişirilmiş ayva iyi gelir.

  Ayva suyu vesveseye ve mide ülserine iyi gelmekte, dimağı kuvvetlendirmektedir. Göz beyazı, göz kapak ve kirpiklerinin iltihaplanmasında ayva yaprağı kaynatılıp soğutulduktan sonra gözler günde birkaç kez yıkanır. Ayva meyvesi üzerindeki tüyler kanayan yere konursa kanamayı durdurur. Beyaz akıntıya karşı ayva yaprağı kaynatılıp aç karnına içilmeli ve haricen yıkanılmalıdır. Ağız içi yaraları ve boğaz iltihapları için kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurup gargara olarak kullanılırsa şifa verir"
  Ayva yaprakları boya ve kozmetik sanayiinde, tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktadır. Meyvesi reçel, jel, marmelat ve meyve suyu olarak değerlendirilir.
 • Fotoğraf: Aşk, mutluluk ve bereketin sigesi ayva #6

  Ayva hoşafının ağız yaralarına, akciğer veremine iyi geldiğini, gece uyurken ağızdan salya gelmesini önlediğini de belirten Prof.Dr. Karadeniz, şöyle devam ediyor:

  "Yaprağı kaynatılıp içilirse ishali keser. Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılır, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz ağrısını ve şişliğini giderir. Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilmelidir. Ayva suyu aşırı adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok faydalıdır. Doğumu kolaylaştırmak için ayva suyu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilmelidir.

  Kaynak: http://edebiyatgalerisi.net/mitoloji/ask-ve-ayva.html/comment-page-1
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayva
  http://www.gidaraporu.com/ayva-hastalik-sifa_g.htm
  http://www.thy.com/tr-TR/skylife/archive/tr/2003_1/konu11.htm#1
tarafından girilen tüm fotoğraflar Fotoğraflarla yemek kategorisindeki tüm fotoğraflar
7025 kez bakılmıştır. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
ayva, ayvanın fotoğraflı öyküsü, ayvanın faydaları, mitolojide ayva

Kategoriler

Yeni Fotoğraflar

Yeni Yorumlar

Çok Bakılanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri